2011. augusztus 25., csütörtök

Lima, szeptember 21.

Utolsó Peruban töltött napunk reggelén a Cusco-i reptér felé vettük az irányt, és vártuk gépünk indulását Limába. Cusco-ból csak a reggeli/délelőtti órákban szállnak fel gépek, mivel a klímája, a légáramlatok és a tengerszint feletti magassága  a nap közbeni le és felszállást nem teszi lehetővé a repcsik számára. Elég sokat vártunk a reptéren, késett is rendesen a gépünk. Furcsa volt hallani hogy az előttünk induló géphez az „utolsó” figyelmeztetést a beszállásra kb. a kiírt indulás után még ¾ órával is szajkózták a hangosbemondóból. Majd furcsa volt látni is, hogy egy addig a duty free-ben nyugodtan bámészkodó emberke végül is rászánja magát, hogy mostmár felszáll a gépre…
Ezután jöhetett a mi járatunk. A repülőút kb. 1,5 órás volt, és a perui hegyek elég szép látványt nyújtottak alattunk egész úton. 
Limába
Cuscoból

ezzel repültünk
Limába érkezve várt minket a kontaktunk, Kun Jorge, és indultunk is a Limától kb. 30 km-re lévő Pachacamac romjaihoz. Pachacamac egy fellegvár az óceán partján, Pachacamac templomával. Az ősi Andoki civilizációk őt tartják a világegyetem teremtőjének, tiszteletére piramis alakú templomokat emeltek. Még nem sikerült mindegyik templomot  feltárni, rekonstruálni és felújítani pénzhiány miatt. Az egész környék tele van kijelölt régészeti lelőhelyekkel, romokkal, de a szegények bádogvárosai egyre nagyobb területet hódítanak el, és ezzel annyi az ősi Andoki civilizációk maradványainak. A fő templom iszonyatos méretekkel rendelkezhetett, de ezt csak az itt-ott megmaradt téglafalak maradványaiból lehetett kikövetkeztetni.
illetve romjai...
Pachacamac piramis alakú temploma



óceánpart
romok
terjeszkedő bádogváros
óceánpart
egy restaurált épület
óriási terület, mindenhol régészeti leletekkel

 Ezután ebédeltünk még egy utolsó peruit, majd indultunk vissza Limába, az aranymúzeumba. A perui aranymúzeum az egyik leglátványosabb és legnagyobb kollekcióval rendelkező ilyen múzeum a világon. Az inkák felbecsülhetetlen értékű ritka fémeket, aranyat, ezüstöt és drágakő ékszereket használtak a Napisten fiának, és az Inka birodalom uralkodóinak tiszteletére. A múzeumban találhatóak az ősi kolumbiai civilizációból származó, több mint 3000 éves aranyékszerek is. A tárlat bemutatja az ősi inkák életét, eszközeit, ruháit, használati tárgyait, ékszereit stb. Van itt kipu (az inka „görcsírás”), inka múmia, inka harcos, és még mumifikált papagáj is.
Az aranymúzeum mellett itt találhaó a világon a legjobbak közés sorolt fegyvermúzeum is. Itt a világ hadseregeinek fegyverzetét, egyenruháit, fegyvereit és különféle ősi háborús eszközöket mutatják be napjainktól kezdve egészen a Krisztus előtti 1300-as évekig visszamenőleg. Kezdetben a gyüjtemény egy nagyon gazdag emberke magángyüjteménye volt, majd abból fejlőtte ki magát a világ egyik legnagyobb fegyvermúzeumává. Mindenféle híres hadvezér, tábornok, generális, stb. ereklyéi, fegyverei, személyes tárgyai megtaláklhatóak itt.
Museo Oro del Peru
hegyek között az aranymúzeum
Budapesten is járt a kiállítás
valami híres kommandante arany stukkere



ezt a bácsit megtalálták
öreg papagáj... talán Fidó??? :)
ebbe rakták a múmiát
Inka uralkodó tele arany cuccal
Kipu. Ebből el tudnád olvasni a híreket?


a balodali bácsin koponyaműtétetvégeztek,
nem a műtétbe halt bele...












Inka uralkodói ruhatár...













A múzeumok után Jorge megmutatta Lima Miraflores városrészt (ez a „jómódban” élők városrésze), majd a privát zöldségesénél megkóstoltatta velünk a chirimoya-t, a pampino-t, a kaktuszgyümülcsöt és a passion fruit-ot. Mindegyik nagyon ízlett!
és belülről...
Passion Fruit egészben
pampino
chirimoya
kaktuszgyümölcs
Végül délután indultunk a retérre, és beálltunk a check-in sorba a KLM 19:35-kor Amszterdamba induló járatához. A repülőút csekély 12:25 perc volt, mit mondjak… Vacsi után filmet nézegettem, de sehogy nem tudtam elaludni. Éjjel ráálltam a Bacardi – Colára, és reggelig 12-őt sikeresen magamévá tettem J
Így végül kellemesen zsibbadt állapotban értem Amszterdamba, ahonnan 17:00-kor indultunk tovább Budapestre. 19:00-kor landolva nyugtázhattuk hogy VÉGE.

stílusosan, egy Machu Picchu nevű géppel utaztunk el Limából...
Épségben, egészségben hazaértünk, és még a bőröndjeink is követtek bennünket.  Mindez 2010. szeptember 22-én szerdán történt, és mivel magyarországon a csütörtök munkanap, Tibici reggel szépen 08:00-kor jelentkezett is munkára… J

2011. augusztus 2., kedd

Cusco, szeptember 20.

Az utolsó előtti Peruban töltött napunk a Cusco-i főtéren kezdődött. Egy idegenvezető csajjal és egy kisbusszal indultunk a Cusco-i, illetve a Cusco környéki Inka romok megtekintésére. Az idegenvezető csajnak mindehhez kb. pont ugyanannyi kedve volt mint nekünk… semmi… A 17 nap alatt annyi Inka templomot, falat, utat, romot láttunk már, hogy kicsit megcsömörlöttünk tőlle. Mivel a csajnak hasonló érzései lehettek, így eléggé lóugrásszerűen történt a városnézés, amit egyikőnk se bánt igazán.
Katedrális a főtéren
Plaza de Armas
valami pofás emlékmű útközben
A Cusco-i főtér napsugarakban fürdőző főteréről Koricancha templomához indultunk. Koricancha az egyik legfontosabb Inka templom volt, több mint 1000 pap és kísérőik laktak itt. Falain belül vallásos szertartásokat, áldozatbemutatásokat végeztek az Isteneik tiszteletére, valamint naponta készítették az Inka múmiákat. 
belső udvar 2.
belső udvar 1.
Láthattuk az Inka falak „összekapcsolásának” módját, és itt kiderült, hogy nútok és csapok segítségével állították össze őket olyan precízen. Persze az hogy ezeket a nútokat és csapokat milyen eszközzel munkálták meg, az továbbra is titok maradt…  Megnéztük az Inkák elképzelése szerinti „Tejutat”, ami persze lámát, kígyót is ábrázol az ő elképzelésük szerint. Volt itt egy iszonyat nagy faldísz is aranyból, ami az inkák életét ábrázolta. 
kiderült a titok
a csapok helye a kövekben,
a kis csatornákat kiöntötték ólommal
és mindez "élőben"
a tejút az ő olvasatukban
és jelentése


az arany faldísz
Ezután Saqsaywaman romjaihoz mentünk, ami egy szertartásokat végző központ funkcióját töltötte be a Cusco-t körülvevő hegyen, látványos panorámával Cusco-ra. Mi igazából nem tudtuk kivenni Cusco puma formáját, de elhittük hogy puma alakú, és Saqsaywaman a feje. A hatalmas, tökéletesen illesztett köveket itt sem munkálták meg igazán, inkább csak megkeresték a tökéletesen egymáshoz passzoló darabokat. 

keresték az összeillőket
 kőfal
megtalálták
panoráma 2.
panoráma 1.

Cusco
háttérben Cusco
a legnagyobb "kődarab"

kőfal óriási kövekből


A legenda szerint 10.000 munkásnak 50 évébe telt a megépítése. A romváros mellett állnak Quenko romjai, melyek misztikus erővel bírnak. Található itt Víz temploma, Nap temploma, Hold temploma. A föld alatti átjárókkal és faragott kőcsatornákkal teletűzdelt területen található egy faragott kőasztal, ahol az Inkák mumifikálták halottaikat, és ahol az idegenvezető csaj legszívesebben Alexet is mumufikálta volna… J
a mumifikáló asztal
a "Víz templomában" folyik a víz

Visszainduilás előtt láttunk egy busz után futó Inka idiánt is…
indiáááán